مراحل نوشتن و انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت کدام است؟

آنچه که هر دانشجو باید در مورد انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت بداند!

اوج رسیدن به مطالعات تحصیلات تکمیلی، پایان نامه های مربوط به رشته مدیریت است که انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت نیازمند پشت سر گذاشتن مراحل مهم و مخصوص به خودش می‌باشد. بنابراین در این راه باید دستورالعمل های مهمی را پشت سر بگذارید که بهره مندی از یک مشاوره خوب می تواند در این امر به شما کمک کند.  

منظور از رشته مدیریت چیست؟

یکی از مهمترین فرآیندهایی که دانشجویان به آن علاقه‌مند هستند و آن را پشت سر می گذارند، رشته مدیریت است. در واقع مدیریت شامل هدایت  نظارت به روی تلاش‌های اعضای سازمان، برنامه ریزی، فرماندهی و استفاده از منابع برای رسیدن به اهداف می باشد. به نوعی می توان گفت مدیریت بنیاد تمام موفقیت‌های انسان‌ها می‌باشد که تنها هدف آن ارتقا بخشیدن به بهره وری و کارایی یک سازمان است. به این ترتیب هر جامعه برای برطرف کردن مشکلات خود، به یک مدیریت دقیق با نگاهی عمیق نیاز دارد. بنابراین کشورهای زیادی برای بهبود کسب و کار خود و شرایط اقتصادی، به دنبال بهره گیری از بهترین مدیران با انگیزه هستند.

کلمه مدیریت را در اصل به آسانی نمی توان تعریف کرد چرا که دارای گرایش های زیادی می باشد و از همه مهمتر بسیار پیچیده است. چرا که نقش و جایگاه مدیریت به عنوان یک علم و هنر در کنار یکدیگر بسیار اهمیت دارد و دانشجویانی که در این رشته تحصیل می کنند، باید خلاق و هنرمند باشند و از همه مهمتر قدرت تصمیم گیری داشته باشند. توان رهبری، قدرت تجزیه و تحلیل، اعتماد به نفس، روابط اجتماعی عالی و قن بیان از مهمترین ویژگی هایی هستند که یک دانشجو در این رشته باید از آن ها بهره مند باشد.

مهم ترین گرایش‌های رشته مدیریت برای نوشتن پایان نامه ارشد و دکتری

از جمله مهمترین گرایش‌های رشته مدیریت می‌توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

گرایش صنعتی

از اصلی ترین گرایش ها محسوب می شود. چرا که از دلایل عدم موفقیت بیشتر واحدهای صنعتی می توان به این اشاره کرد که مسئولین آن ها دارای مدرک مدیریت صنعتی نیستند. حضور یک کارشناس صنعتی بسیار اهمیت دارد.  این مدیریت دارای سه بعد اصلی و مهم فنی و تکنیکی، اجتماعی و مالی و رفتاری می باشد.

گرایش مدیریت بازرگانی

از دسته موضوعات مهم در تجارت محسوب می شود که به شرکت های بازرگانی و تجاری کمک می کند تا بتوانند رابطه مفیدی با مشتریان خود داشته باشند. افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند، باید با اصول و آداب و رسوم روابط تجاری آشنا باشند.

گرایش مدیریت دولتی

از دسته رشته‌هایی است که هدف ان تربیت کردن مدیران شایسته می باشد. در واقع این مدیران باید بتوانند وظایف مهمی اعم از برنامه ریزی، سازمان دهید یا تقسیم وظایف، عملیات امور استخدامی و کارگزینی، هدایت و رهبری و نظارت و کنترل را به راحتی انجام داده و پشت سر بگذارند.

گرایش مدیریت گردشگری

به منظور تقویت صنعت جهانگردی می باشد. در این رشته به مدیران متخصص نیاز است که انگیزه و فعالیت کافی برای انجام این کار را داشته باشند. داشتن آگاهی لازم در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و جغرافیایی لازمه این رشته می‌باشد.

گرایش مدیریت مالی

به معنای برنامه ریزی و مدیریت دقیق سرمایه و ثروت سازمان و شرکت می باشد. بنابراین هدف این رشته تربیت کردن افرادی است که بتواانند در حوزه های مختلف مدیریت مالی فعالیت کنند.

گرایش مدیریت امور گمرکی

بخشی از مهمترین رشته های مدیریت است که در آن نحوه بررسی کالاهای وارداتی و صادراتی، تنظیم اظهارنامه، چگونگی ایجاد تعرفه مالیاتی و … آموزش داده می‌شود. همچنین به این ترتیب می توان کالاهای ممنوعه و غیر ممنوعه را شناسایی کرد.

گرایش مدیریت بیمه

از شاخص های اصلی توسعه در کشور است که کشور را از هر گونه خطر و آسیب حفظ می کند. لازم است بدانید که هر فردی نمی تواند وارد این رشته شود و باید متخصص و دانش‌آموخته باشد. دانشجویی که در این رشته فعالیت می کند، باید بتواند در تمام فعالیت های بیمه اطلاعات لازم را به دست آورد.

گرایش مدیریت اجرایی

به منظور بهبود بخشیدن به نظام مدیریت در انواع سطوح مختلف واحدهای تولیدی و خدماتی است. بنابراین این رشته باعث می‌شود تا دانشجویان بتوانند توانایی بهتری در مدیریت کسب کنند و مسئولیت های خود را بهتر از گذشته انجام دهند.

گرایش مدیریت کار آفرینی

از دیگر رشته‌های مدیریت است که به معنای بهره‌گیری از بهترین فرصت ها، انجام‌دادن کارهای به روز و جدیدتر و استفاده از انواع روش‌های نوین می باشد. این رشته باعث پیشرفت و توسعه کشورهای مختلف شده و دانشجویان می‌توانند به عنوان مدرس، مدیران موسسات، پژوهشگران و .. وارد بازار کار شوند و آینده ای درخشان داشته باشند.

گرایش مدیریت فناوری اطلاعاتی IT

یکی از مهمترین رشته‌هایی است که برای شناخت بهتر کشورها توسعه‌یافته و میزان پیشرفت آن ها به کار برده می‌شود. این رشته بهترین روش برای فراگیر کردن دانش فناوری می‌باشد.

گرایش مدیریت تکنولوژی

که باعث ایجاد کردن یک ارتباط موثر بین مهندسی، علوم اجتماعی، تئوری، کسب و کار و صنعتی می شود. در واقع دانشجویی که در این رشته فعالیت می کند، یک مهندس میان رشته‌ای محسوب می‌شود.

اهمیت مشاوره خوب برای انجام موفق پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت

قبل از آن که به اهمیت مشاوره در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت اشاره کنیم، بهتر است بدانید که انواع دانشجویان مقطع ارشد باید بتوانند یک پروسه تحقیقات مهمی را تجربه کنند. اگر انجام این پروسه موفقیت آمیز باشد، می توانند باعث کسب مدرک تحصیلی بالاتر در رشته مورد نظر شوند. این پروسه مهم زمانی که در مقطع ارشد انجام می گیرد، به معنای پایان نامه می باشد. پایان نامه در اصل آخرین واحد درسی محسوب می شود که دانشجویان بعد از گذراندن تمام واحدهای نظری می توانند آن را دریافت کنند. بهتر است بدانید که پایان نامه شامل همه اطلاعات مربوط به موضوع پژوهشی می‌باشد. این اطلاعات باید بتوانند در نگارش پایان‌نامه به درستی به کار برده‌شوند تا بتوانند مورد تایید استادان قرار بگیرند.

همچنین بهتر است بدانید که انجام پایان نامه نیازمند رعایت اصول و قواعد خاصی است که به سادگی که تصور می کنید نیست و به صرف وقت و زمان زیاد و همچنین مشاوره با استادان خبره و متخصص نیاز دارد. لازم به ذکر است که انجام یک پایان نامه مدیریت، در مقطع کارشناسی ارشد، یک تحقیق ساده نیست که بتوان دو روزه آن را به پایان رساند. بلکه راهی پر پیچ و خم است که برای ورود به مقاطع بالاتر باید بتوانید آن ها را پشت سر بگذارید. به این صورت می توانید برای تحصیل در دانشگاه های بزرگ تر جهان آماده شوید. مشاره در انجام پایان نامه از اهمیت زیادی برخوردار است و این مشاوره شامل تمام مراحل پایان نامه، از انتخاب موضوع تا دفاعیه و اصلاحات احتمالی می باشد.

هدف از انجام پایان نامه چیست؟

در واقع هدف اصلی اساتید در دانشگاه‌های مختلف از انجام پایان نامه، این است که دانشجو بتواند براساس تجربیات به دست آورده خود در طول سال تحصیلی، اثری ماندگار از خود به جای بگذارد. مشاوره در هر سطحی از پایان نامه می تواند انجام بگیرد و دانشجویانی که بدون آگاهی از روند پایان نامه نوشتن آن را آغاز می کنند و یکجا پایان نامه را تحویل می دهند، قطعا بعدها در جلسه دفاعیه با مشکل روبرو می شوند. پس آن هایی می توانند در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت موفق شوند که دفاعیه خوبی از پایان‌نامه خود ارائه دهند و این به داشتن یک مشاوره عالی در انجام پایان نامه وابسته است.

چرا مشاوره انجام پایان نامه به ما کمک خواهد کرد؟

در رابطه با اهمیت مشاوره در نوشتن پایان نامه رشته مدیریت و یا سایر رشته ها، سوال رایج اینجاست که چرا مشاوره می تواند در انجام موفق پایان‌نامه موثر باشد و چگونه می تواند به ما کمک کند. بهتر است بدانید که اگر دانشجویی از همان ابتدا در مسیر درست و صحیحی قرار بگیرد، می تواند بهترین راه را انتخاب کند. بنابراین انجام دادن پایان‌نامه همانطور که ذکر شد، یک پروژه چند صفحه‌ای نیست و یک شروع برای رفتن به مقاطع بالاتر است که این شروع باید از همان ابتدا درست انجام بگیرد. پایان نامه باید به صورتی باشد که خواننده با خواندن آن ترغیب به ادامه‌دادن محتوا شود و نسبت به آن علاقه نشان دهد. همچنین پایان نامه باید به صورتی باشد که خواننده بتوانند به وسیله آن به حل یک مشکل مهم بپردازد و در اصل محتوا برای او سودمند باشد.

پس ارائه یک پایان نامه بدون مشاوره امکان پذیر نیست. داشتن یک راهنمای جامع و کامل در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت به دانشجو کمک می کند تا بتواند این مسیر طولانی را در کوتاه ترین زمان طی کند. همچنین داشتن برنامه ریزی و زمان بندی دقیق از مهم ترین مراحل شروع پایان نامه است که دانشجو می تواند به کمک یک استاد و مشاور ماهر و خبره از آن ها بهره مند شود. انجام پایان نامه نیازمند تفحص و تحقیق بسیار است. بنابراین دانشجو به دلیل نداشتن سابقه و تجربه در این کار نمی تواند به تنهایی از عهده آن برآید و انجام پایان نامه برای او سخت خواهد بود. بنابراین پژوهشگران با تجربه به دانشجویان کمک می کنند تا در تمام مراحل انجام پایان نامه بتوانند به خوبی عمل کنند.

انتخاب موضوع خوب برای رشته مدیریت

یکی از مهمترین قدم هایی که یک دانشجو برای انجام و شروع پایان نامه خود باید بردارد، انتخاب کردن یک موضوع یونیک و خاص است. در واقع این اولین قدم در شروع هر پایان نامه ای می باشد و تنها مختص به انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت نیست. دانشجویان در این زمینه باید بتوانند با توجه به گرایش‌های رشته مدیریت، ابتدا زمینه پژوهشی خود را با توجه به علاقه‌ای که دارند، انتخاب نمایند. از آن جایی که موضوع باید خاص باشد و در طول سال های اخیر کسی راجع به آن پژوهشی انجام نداده باشد، دانشجویان معمولا انتخاب موضوع را به کمک استادان و مشاوران خود انجام می دهند.

از جمله مهمترین نکاتی که در انتخاب موضوع به روی آن تاکید فراوان می شود، و می تواند تا حد زیادی کیفیت پایان نامه شما را افزایش دهد، می توان به اطمینان از تکراری نبودن موضوع انتخابی اشاره کرد. بهتر است قبل از آن که برای نوشتن پروپوزال خود مشغول شوید، ابتدا از تکراری نبودن موضوع اطمینان کسب کنید تا وقت  بیهوده هدر نرود چرا که در این صورت تمام تلاش های شما بی فایده خواهد شد. بنابراین انتخاب موضوع یک امر مهم است که ممکن است مدت ها طول بکشد. پس به کمک مشاوران متخصص می توانید زودتر به یک موضوع بی تکرار و یونیک برسید. در این بخش می توانید به آن چه علاقه مند هستید فکر کنید. چرا که انجام پایان نامه برای شما راحت تر می شود و پژوهش برای شما کسالت آور و خسته کننده نخواهد شد.

موضوعات پیشنهادی برای انجام پایان نامه مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد

از دسته موضوعاتی انتخابی می‌توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 • تعیین کردن و اولویت بندی براساس روش FAHP در رضایت مندی نمایندگی های فروش شرکت های مختلف
 • تاثیرات ناشی از بازاریابی‌های اینترنتی انجام‌شده با توجه به افزایش درآمد هتل‌های درون شهری
 • مقایسه تاثیرات به دست‌آمده از انواع شرکت‌های بیمه خصوصی و دولتی از نظر رضایت بیمه‌گذاران با تاکید به روی خسارت بیمه
 • طراحی کردن یک مدل جذاب که مفهومی باشد، به منظور پذیرش تجارت الکترونیک در موسسه های کوچک و متوسط صنعتی
 • انواع موانع و چالش های توسعه در مدیریت گردشگری داخلی
 • آمادگی لازم برای پیاده کردن مدیریت روابط در بین مشتریان بانک
 • بررسی کردن تاثیرات مدیریت بازاریابی به روی افزایش فروش جهانی و داخلی یک محصول
 • تکنولوژی اطلاهات و تاثیراتی که این تکنولوژی می تواند به روی اشتغال داشته باشد.
 • بررسی کردن نگرش صادر کنندگان به روی تاثیرات به دست‌آمده ناشی از عوامل تولید، اطلاع رسانی و بازاررسانی به بازار
 • بررسی کردن رابطه میان کیفیت برنامه ریزی های انجام‌شده در بازاریابی با عملکرد صنایع مواد غذایی
 • بررسی‌کردن تاثیرات به دست‌آمده خصوصی‌سازی به روی بهبودی عملکرد بخش‌های خصوصی شرکت مخابرات
 • مورد مطالعه قراردادن ویژگی‌های کار آفرینی مدیران ارشد در بخش صنایع

بهتر است بدانید که موضوعات موجود در نوشتن و انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت بسیار گسترده و نامحدود هستند که قادر به بیان تک تک آن ها نخواهیم بود و انتخاب آن ها باید به صورت کاملا خلاقانه و هوشمندانه انجام گیرد.

نوشتن پروپوزال قوی برای کارشناسی ارشد  و دکتری مدیریت

بعد از انتخاب کردن موضوع، که خود یک پروسه پیچیده می باشد، نوبت به نوشتن بهترین و قوی‌ترین پروپوزال می رسد. بهتر است که برای نوشتن این بخش مهم از پایان نامه حساسیت زیادی خرج کنید و بی گدار به آب نزنید. در واقع زمانی که پروپوزال شما نزد استادان تایید شد، می‌توانید به صورت رسمی انجام پایان نامه خود را آغاز کنید. نوشتن پروپوزال به خودی خود نباید صورت بگیرد. چرا که هر دانشگاهی دارای دستورالعمل های خاص خود می باشد. دانشجو ابتدا قبل از شروع باید با این مقررات و دستورالعمل ها آشنا شود.

آن چیزی که در یک پروپوزال باید ارائه دهید، در نظر گرفتن و به کاربردن تمام ایده‌های مهم در پژوهش است که باید بتوانید همه آنها را دقیق و عالی شرح دهید. در این مرحله باید بتوانید مشاور خود را قانع کنید که ایده مطرح‌شده توسط شما ارزش پرداختن دارد. در این مرحله تمام راه حل هایی که انتخاب نموده اید باید مورد بررسی قرار بگیرند.

بیان کردن هدف دانشجو از تحقیق و پژوهشی که مشغول به انجام آن است، در پروپوزال بسیار حائز اهمیت است و باید به صورت دقیق به آن بپردازید. برای انجام این بخش مهم، ابتدا باید خودتان را برای نوشتن بدنه اصلی پروپوزال آماده کنید. به این ترتیب باید برای نوشتن یک پروپوزال قوی، ابتدا باید مقدمه‌ای کوتاه را آماده کنید که زمینه لازم برای ورود به بحث اصلی می باشد. در این بخش باید بتوانید خواننده را به سمت موضوع مورد نظر متمایل کنید. سپس تمامی مطالب باید روان، کوتاه، گویا و ساده باشند تا خواننده بتواند به ادامه خواندن علاقه‌مند شود. بعد از مقدمه لازم است به طرح مسئله بپردازید. در این بخش باید بیان کنید که چه چیزی باعث شده تا به نوشتن این موضوع علاقه مند شوید.

ابزار و منابع تحقیق

ابزار و منابع تحقیق نیز از مهمترین بخش هایی هستند که باید در پایان نامه به آن ها اهمیت دهید. این بخش مهم در نوشتن پروپوزال باید به‌صورت دقیق توضیح داده شده و در آن از ابزارهای مهمی استفاده شود. منابعی که از آن ها برای تحقیق استفاده می کنید، باید به صورت کامل در این بخش ذکر شوند. به این صورت باید به اندازه کافی تحقیق کنید و تمام سوالات خود را از اساتید و دانشجویان دیگر بپرسید. باید بتوانید اهمیت موضوع انتخابی را به خوبی توضیح داده و درباره تاثیرات آن به روی جامعه تاکید کنید. همچنین می توانید بیان کنید که حل مسئله شما می تواند نتایج مثبتی به وسیله این روش داشته باشد. باید به اساتید خود نشان دهید که شما تسلط کافی و مطالعه زیادی به روی موضوع انتخابی مورد نظر خود داشته اید.

انجام مرحله ای پایان نامه

برای آن که بتوانید پایان نامه خود را به صورت دقیق به پایان برسانید، بهتر است که با رعایت اصول مهم و با حساسیت زیاد به صورت مرحله ای این تحقیقات را در انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت به پیش ببرید. از جمله مهمترین و اصلی‌ترین مراحل انجام پایان‌نامه رشته مدیریت در کارشناسی ارشد می‌توان به مراحل ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 1. انتخاب موضوع
 2. نگارش پروپوزال
 3. انجام آزمایش و شبیه سازی
 4. نگارش پایان‌نامه که شامل موارد ذکرشده در زیر هستند:
 5. چکیده
 6. فهرست مطالب
 7. تقدیر و تشکر
 8. فصل اول تا پنجم که هر یک دارای جزئیات مربوط به خود می باشد
 9. پیوست ها
 10. رفرنس
 11. چکیده انگلیسی
 12. قالب بندی
 13. ثبت
 14. دفاع از پایان نامه

از جمله سایر مهمترین مراحل در نگارش پایان نامه می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 1. سوالات اصلی و فرعی خود را در پایان نامه بیان کنید. باید توجه کنید که این سوالات باید طبق پژوهش شما انتخاب شوند و باید در دسته پرتکرار ترین سوالات قرار داشته باشند.
 2. منابع اطلاعاتی خودتان را داشته باشید و در زمان انجام پایان نامه باید بتوانید این منابع را مشخص کنید. همچنین باید ابتدا مشخص کنید که اصلا برای پایان نامه خود می خواهید از چه منابعی استفاده کنید. این منابع می توانند به صورت سایت های الکترونیکی و یا کتاب باشند.
 3. یک نگاه کلی به پایان نامه خود بی اندازید. در این مرحله دیگر وقت آن رسیده که برای خود یک دوره کلی از پایان‌نامه و محتوایی که آماده کرده‌اید داشته باشید.
 4. در این بخش سوالات و فرضیاتی که مطرح کرده اید را مورد بازیابی دوباره قرار دهید تا ماهیت کلی از تحقیقی که در حال انجام آن هستید مشخص شود.
 5. در این بخش باید بتوانید تمام حوزه های تحقیقی خود را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که آیا اصلا این حوزه ها برای پژوهش شما مناسب هستند یا خیر.
 6. باید بتوانید مناسب ترین روش های تحقیق را برگزینید.
 7. برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت خود باید بتوانید یک برنامه ریزی دقیق و عالی داشته باشید. برنامه ریزی در انجام پایان نامه بسیار اهمیت دارد.
 8. سعی کنید اطلاعاتی را که برای نوشتن پایان نامه خود به آن ها نیازمند هستید، از طریق روش های مختلف جمع آوری کنید.
 9. اگر در این مرحله فکر می‌کنید که منابعی که به دست آورده‌اید کافی نیستند، سعی کند که استراتژی‌های خود را برای جستجوی منابع تغییر دهید.
 10. منابع خود را مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت خوب نبودن آن ها، منابع دیگری جایگزین کنید.
 11. منابع خود را به خوبی مطالعه کرده و از آن ها یادداشت برداری کنید.

کلام آخر

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت به راحتی امکان پذیر نیست و از آن جایی که یک مرحله مهم در زندگی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد محسوب می شود، آن ها باید بتوانند به خوبی آن را پشت سر بگذارند. بنابراین با کمک روش‌های ذکرشده، سعی کنید بهترین تحقیق را آماده کنید تا آینده‌ای روشن داشته باشید.

مشاوره برای انتخاب موضوع، مقاله بیس، نوشتن پروپوزال و انجام پایان نامه و رساله مدیریت

دانشجویان گرایش های مختلف مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند برای نوشتن، انجام و مشاوره پروپوزال و پایان نامه خود از طریق تماس تلفنی، پیام واتساپی، پیام تلگرام به شماره های زیر درخواست خود را مطرح کنند:

اطلاعات تماس

تلفن تماس: 09196357660

واتساپ: 09196357660

تلگرام: 09196357660