چگونه یک پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری نوشته می شود؟

انجام پایان نامه (رساله) روانشناسی در چه گرایش هایی در موسسه ما انجام می شود؟

انتخاب موضوع، انجام پروپوزال و نوشتن تز دکتری روانشناسی بالینی

انتخاب موضوع، نگارش پروپوزال و انجام رساله روانشناسی سلامت

انتخاب موضوع، انجام پروپوزال و نوشتن تز دکتری روانشناسی تربیتی

انتخاب موضوع، نگارش پروپوزال و انجام رساله روانشناسی صنعتی

انتخاب موضوع، انجام پروپوزال و نوشتن تز دکتری خانواده و سلامت جنسی

انتخاب موضوع، نگارش پروپوزال و انجام رساله علوم شناختي- روانشناسي شناخت اجتماعي

 

چگونه انجام پایان نامه روانشناسی دکتری را سفارش دهیم؟

دانشجویان روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند برای نوشتن، انجام و مشاوره پروپوزال و پایان نامه و مقاله از طریق تماس تلفنی، پیام واتساپی، پیام تلگرام به شماره های زیر درخواست خود را مطرح کنند:

اطلاعات تماس

تلفن تماس: 09196357660

واتساپ: 09196357660

تلگرام: 09196357660

 

چگونه یک پایان نامه روانشناسی قوی در مقطع دکتری نوشته می شود؟

یکی از انواع رشته های تحصیلی که دانشجویان زیادی در آن فعالیت می کنند، رشته روانشناسی می باشد. روانشناسی معمولا دارای آینده شغلی جذاب و پر درآمدی است که اگر دانشجویان بتوانند با نوشتن پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری به طرز صحیح آشنا شوند، می توانند این دوره را پشت سر بگذارند و به آینده چشم گیری دست پیدا کنند.

رشته روانشناسی برای چه کسانی توصیه می شود؟

افراد زیادی هستند که به رشته روانشناسی علاقه دارند و دوست دارند که در این حیطه تحصیل کنند. ولی چیزی که اهمیت دارد، اینجاست که بدانید شما کاندیدهای تحصیل در این رشته هستید یا خیر. چرا که دانشجویی که قصد دارد در این رشته تحصیل کند، باید دارای ویژگی های خاصی باشد. در واقع این رشته برای کسانی مناسب است که به دنبال مسائلی اعم از چرایی و چگونگی رفتار و احساسات آدمی می باشند. از آنجایی که رفتار انسانی با هر پدیده اجتماعی دچار تغییر و تحول می شود، تحصیل در این رشته می تواند به روی تمام بعدهای این رفتارها مطالعه و تحقیق داشته باشد. بهتر است بدانید که روانشناسی یک امر مهم است که باعث بهبود بخشیدن به زندگی فردی و اجتماعی به صورت قابل توجهی می شود.

اگر به دنبال این هستید که بدانید “آیا من برای رشته روانشناسی مناسب هستم یا خیر” بهتر است در نظر بگیرید فردی که قرار است در این رشته تحصیل کند، باید بتواند قبل از هر چیز تمام مهارت های فردی خود را بشناسد. همچنین باید بتواند با مشکلات به خوبی مواجه شود و به خوبی همه چیز را بشنود. این فرد باید یک ارتباط موثر با اطرافیان برقرار کند و مهمتر از همه، از هوش هیجانی، رازداری، صداقت و صفت های این چنینی بهره مند باشد. همچنین باید بتواند این صفات را به گونه ای درون خود به اثبات برساند. روانشناس باید صبور باشد و بتواند مهارت های شنوایی خود را تقویت کند. به صورتی که قبل از سخن گفتن، در جریان گفت و گوی انجام شده باشد و بتواند به خوبی به تجزیه و تحلیل و حل مسئله بپردازد.

گرایش های رشته روانشناسی

بهتر است بدانید که رشته روانشناسی تنها مختص به همین اصطلاح روان شناسی نیست و شامل زیر مجموعه و یا گرایش های خاص خود می باشد. بنابراین هر فرد با توجه به علاقه شخصی خود می تواند به روی مشکلات و افراد خاصی از جامعه متمرکز شود. به دنبال آن می توانید با این گرایش ها آشنا شوید که شامل موارد ذکر شده در زیر هستند:

روانشناسی عمومی

این روانشناسی به معنای تربیت کردن و تقویت مهارت های حیاتی و مهم در آموزش و پژوهش شکل گرفته می باشد که دارای شاخه های شناخت مسائل روانشناسی، چگونگی علل رفتار انسان، شناخت کودکان استثنایی، کاربرد روانشناسی در مسائل حرکتی و روانی و … هستند.

روانشناسی بالینی

نمونه رایجی از رشته روانشناسی، می توان به روانشناسی بالینی اشاره کرد که به معنای به کار بردن اصول این رشته در تشخیص و درمان مشکلات هیجانی، بیماری های روانی، اعتیاد به مواد مخدر، اختلافات زناشویی و خانوادگی می باشد. این رشته نیز دارای زیر شاخه های مهمی است که شامل ارزیابی و تشخیص، روانشناسی صنعت و سازمان، مداخله و درمان و … خواهد بود.

روانشناسی کودک استثنایی

این روانشناسی به معنای کلیه رفتارهای کودکان استثنایی است که می تواند به منظور درمان کودکان تیز هوش، عقب مانده، نابینا، ناشنوا، کودک دارای مشکل تکلم و … باشد.

روانشناسی رشد

روانشناسی رشد و نمو انسان به معنای توجه به روی عوامل شکل دهنده رفتار انسان از بدو تولد تا سنین پیری می باشد.

روانشناسی تربیتی

این رشته به معنای پرداختن به مشکلات هیجانی افراد در سال های نخست دبستان است. همچنین با کودکان زیادی سر و کار دارند که در دوره تحصیل با مشکل مواجه هستند. از زیر شاخه های روانشناسی تربیتی می توان به شناخت فرایند یادگیری، شناخت شاگردان، تربیت معلمان، پرورش ابزارهای اندازه گیری روانی و تربیتی و … اشاره کرد.

روانشناسی صنعتی و سازمانی

این روانشناسی برای رسیدگی به مشکلات شرکت ها و سازمان های صنعتی متفاوت می باشد. موضوع مورد توجه در این رشته رسیدگی به گزینش افراد مناسب برای هر شغل است و باعث می شود تا ارتباط افراد با ماشین ها بهبود پیدا کند. به این روانشناسان گاهی مهندسان عوامل انسانی نیز گفته می شود.

روانشناسی سنجش و اندازه گیری

اندازه گیری کردن ویژگی های رفتاری انسانی در این رشته بسیار اهمیت دارد. به این منظور افرادی که در این رشته فعالیت می کنند، می توانند طراح، مجری، مفسر و تحلیل گر آزمون های روانشناسی و روانشناختی باشند. روش های آماری و سنجش و اندازه گیری در این روش بسیار مهم هستند.

روانشناسی اجتماعی

این دسته از افراد می خواهند بدانند که افراد چگونه به درک و تفسیر جهان می پردازند. همچنین بررسی می کنند که عقاید، هیجان ها و رفتارهای آن ها چگونه تحت تاثیر حضور واقعی یا تصور آن ها قرار دارند.

چگونه یک پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری نوشته می شود؟

یکی از مهمترین رشته هایی که به کاوش در روان انسان می پردازد، روانشناسی است. برخی از افراد تصور می کنند که تنها جسم است که به درمان نیاز دارد. در صورتی که اینطور نیست و روح و روان نیز به همان مقدار به درمان و تشخیص نیازمند هستند. جالب بودن ماجرا اینجاست که همان اندازه که جسم دارای پیچیدگی های خاصی می باشد، روان انسان نیز به همان مقدار پیچیدگی دارد. پس طی کردن این رشته و پشت سر گذاشتن آن به راحتی امکان پذیر نیست و دانشجویان برای پشت سر گذاشتن آن و رفتن به مقاطع بالاتر در مقطع دکتری، نیازمند ارائه تجربیات و یافته هایی هستند که در طول تحصیل به دست آورده اند.

بنابراین این یافته ها را باید در یک پژوهش به نام پایان نامه مقطع دکتری ارائه دهند. به این صورت میزان اطلاعات دانشجو سنجیده می شود. پایان نامه مقطع دکتری در اصل همان رساله دکتری است که نوشتن پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری کار ساده ای نیست که بتواند سریع آن را به پایان رساند. این یک چالش پر پیچ و خم است که هر دانشجو باید آن را پشت سر بگذارد. انجام پایان نامه در واقع میزان رشد دانشجو را تضمین می کند. در این چالش به یک مشاور و راهنمای خبره و متخصص نیاز دارید که بتواند شما را راهنمایی کند. بهتر است که در ادامه با مراحل انجام موفق یک پایان نامه دکتری یا رساله دکتری آشنا شوید.

مراحل نوشتن موفق پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری  

روانشناسی یکی از رشته های خوب علوم انسانی است که دارای گرایش های مختلفی می باشد. بهتر است بدانید که در زمان نوشتن پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری باید دقت کافی داشته باشید تا بتوانید یک رساله قوی و محکم ارائه دهید. همچنین نوشتن یک پایان نامه پربار نیازمند دانش کافی از مراحل گوناگون تصویب تا زمان دفاعیه می باشد. باید اطلاعات خود را در زمینه روش تحقیق، روش های جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل های آماری بالا ببرید و در آن از یک استاد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید.  

برای نوشتن پایان نامه دکتری رشته روانشناسی از کجا باید شروع کنیم؟

به دلیل سخت و دشوار بودن این پایان نامه، برخی از دانشجویان در ابتدا گیج شده و نمی دانند که از کجا باید شروع کنند. این کاملا طبیعی است. چرا که انجام پایان نامه یک پروسه بسیار حساس است که به وقت و دقت زیاد نیاز دارد. بنابراین شاید در ابتدا کمی گیج کننده به نظر برسد، ولی زمانی که هوش و ذکاوت خود را به کار بگیرید و بدانید که از کجا باید شروع کنید و سپس مرحله به مرحله همه چیز را پشت سر بگذارید، کم کم استرس و نگرانی شما کم شده و معطوف به کار می شوید. بنابراین در پاسخ به سوال اینکه در نوشتن پایان نامه دکتری رشته روانشناسی از کجا باید شروع کنیم؟ بهتر است به شما بگوییم انتخاب موضوع.

انتخاب کردن یک موضوع ناب و یونیک، در درجه اول از اهمیت زیادی برخوردار  است که باید به آن توجه کنید. موضوعاتی که برای پایان نامه مقطع دکتری روانشناسی تعیین شده اند، با توجه به تاثیرات عوامل خارجی به روی رفتار و ارتباطات انسان می باشند. بنابراین بهتر است که در این بخش ابتدا با برخی از موضوعات مهم برای پایان نامه این رشته آشنا شوید. بهتر است بدانید که موضوعی که انتخاب می کنید، باید ناب و جدید باشد و در طول سال های گذشته کسی راجع به آن تحقیقی انجام نداده باشد. همچنین بهتر است بدانید که موضوع انتخابی شما باید با دقت زیادی انجام بگیرد تا وقت خود را بیهوده هدر ندهید.

در این بخش باید توجه کنید که در نوشتن پایان نامه، باید بهترین ایده ها را به کار بگیرید، از داشتن نگاه تک بعدی در مقاله خود پرهیز کنید، موضوع یابی هدف مند داشته باشید، استفاده حداقلی از منابع فارسی و استفاده حداکثری از منابع انگلیسی داشته باشید، به سمت دزدی علمی نروید، از رفرنس های خوب بهره بگیرید، اصول مرجع دهی را فرا بگیرید، اصول تحقیق کمی و کیفی را رعایت کنید، ویراستاری دقیق داشته باشید، در هر فصل مقدمه نویسی عالی به کار ببرید، اصول مهم در مرور منابع، معرفی روش تحقیق و تعریف سوالات تحقیق را فراموش نکنید، با اساتید داخلی و خارجی تعامل برقرار کنید، خلاصه نویسی دقیق داشته باشید.

موضوعات پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری

از دسته رایج ترین موضوعات این رشته برای انجام پایان نامه می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

 • بررسی کردن تاثیر عوامل مختلف و گوناگون به روی تربیت فرزندان
 • مطالعه روانشناختی به روی کودکانی که فرزند طلاق هستند.
 • بررسی کردن خود باوری، کمال گرایی، رابطه سلامت روان و .. به روی پیشرفت تحصیلی در بین دانش آموزان
 • مورد بررسی قرار دادن الگوهای مناسب که در بین خلاقیت و شخصیت افراد وجود دارند.
 • داشتن تحقیق و مطالعه به روی حافظه کاذب افراد و عواملی که می توانند به روی آن تاثیرگذار باشند.
 • مورد بررسی قرار دادن جنبه های روانی و عاطفی به روی سلامت و عملکرد کارکنانی که در یک محیط کار مشغول به فعالیت هستند.
 • بررسی کردن عوامل مختلفی اعم از هوش هیجانی و شادکامی به روی اقشار متفاوت در یک جامعه
 • مطالعه کردن به روی روابط زندگی زناشویی و عواملی که می توانند به روی آن تاثیرگذار باشند.

بهتر است بدانید که موضوعاتی که می توانید در پایان نامه خود به کار ببرید، بسیار گسترده هستند و نیاز است تا برای پیدا کردن یک موضوع مناسب، تحقیقات و مطالعات زیادی انجام دهید. پیدا کردن یک موضوع جذاب که خواننده برای خواندن آن ترغیب شود، از مهم ترین مراحل نوشتن یک پایان نامه می باشد که باید به آن توجه کنید. یکی از نکات مهم در انتخاب کردن موضوع، اینجاست که باید بتوانید به موضوعی که برای تحقیق انتخاب می کنید، علاقه مند باشید. چرا که رفتن به سراغ موضوعی که باب میلتان نیست، به دلیل طولانی بودن دوره تحقیق می تواند باعث دلزدگی و خستگی شما شود.

نحوه نوشتن مقدمه

بعد از انتخاب کردن موضوع مورد نظر، تازه نوشتن پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری آغاز می شود. بنابراین بهتر است بدانید که در مقدمه باید به تشریح و بیان مسئله تحقیق مورد نظر خود بپردازید. مقدمه باید به صورتی باشد که خواننده بداند در ادامه مطلب قرار است با چه چیزی روبرو شود. از جمله مهمترین مواردی که باید در مقدمه به آن ها بپردازید، شامل این است که تحقیق به روی چه کسانی انجام می گیرد، چه متغیرهایی در محتوا قرار گرفته اند، پژوهش به چه صورت انجام شده و مکان مطالعه در کجا قرار دارد، این تحقیق در چه زمانی انجام شده و چقدر برای آن زمان برده شده است.

مقدمه باید حاوی مطالعات غنی و متمرکز شده باشد که شامل عنوان پایان نامه، منطق نهفته در عنوان، پیش گفتار، اهداف پایان نامه و شناسایی وظایف و کارهایی که در جهت رسیدن به اهداف انجام می گیرد، است. باید سعی کنید از نوشتن کلمات پیچیده و فنی در مقدمه خودداری کنید که باعث فهم بهتر خواننده شود. ترجیحا بهتر است که مقدمه خود را در آخر کار بنویسید. چرا که در آخر کار تحلیلات و بررسی های شما انجام شده و می توانید یک مقدمه بهتر بنویسید. مقدمه شما نباید طولانی باشد و باید کوتاه، روان و ناب باشد. نکات مهمی که باید در مقدمه به آن ها توجه کنید، شامل موارد ذکر شده در زیر هستند:

 • در مقدمه از نوشتن نتایج حاصل از مطالعه پرهیز کنید.
 • از استفاده کردن ضمیر اول شخص دوری کنید.
 • در زمان نوشتن موضوع پذیرفته شده و اثبات شده از زمان حال ساده و در زمان اشاره به پژوهش و مطالعات قبلی از زمان گذشته استفاده نمایید.
 • از مخفف های نامانوس و نادر استفاده نکرده و علائم اختصاری بی معنی به کار نبرید.
 • از تکرار واژگان کلیدی زیاد دوری کنید چرا که زیبایی مقاله را از بین می برد.
 • به همخوانی عنوان مقاله و مشکل مورد مطالعه توجه کرده و از این نکته غافل نشوید.
 • مخاطبین را هدف قرار دهید نه خودتان.

در نوشتن پایان نامه از مشاوره های خوب بهره بگیریم

اگر شما دانشجوی مقطع دکتری هستید، حتما یکی از دغدغه های شما انجام پایان نامه است. بنابراین در این مرحله از پایان نامه باید بدانید که بهره گرفتن از مشاوره های خوب و متخصص می تواند تا حد زیادی در عالی شدن پژوهش شما تاثیرگذار باشد. مشاوره خوب داشتن برای نوشتن پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری  باعث می شود تا بتوانید صفر تا صد پایان نامه را با دقت فراوان و به صورت عالی بنویسید. نوشتن پایان نامه یک کار تخصصی و پر اهمیت است که باید بتوانید تسلط کافی به روی آن داشته باشید. بنابراین در این زمینه حتما به یک مشاور و استاد راهنما نیاز خواهید داشت. با داشتن مشاور راهنما تا حد زیادی می توانید از چالش های مشکل برانگیز خود در پایان نامه کم کنید. همچنین در طول نوشتن پایان نامه باید بتوانید ارتباط خود را با استاد راهنما ادامه دهید.

با استاد راهنما زیاد ارتباط برقرار کنیم

دغدغه ها و مشکلات برای انجام پایان نامه از مهمترین چالش های ذهن دانشجویان می باشند. بنابراین داشتن یک مشاور راهنما می تواند تا پایان انجام پایان نامه دکتری، مفید و تاثیرگذار باشد. پس نباید ارتباط خود را با استاد راهنما قطع کنید و باید برای کوچک ترین موضوعی که به آن شک دارید یا برای انجام آن دودل هستید، با استاد خود مشورت کنید. البته لازم به ذکر است که در بعضی مواقع، دانشجو فکر می کند محتوایی که ارائه داده است، مشکلی ندارد، ولی وقتی مورد بررسی استاد قرار می گیرد، با مشکلات زیادی در پایان نامه روبرو می شود. به همین دلیل است که در نوشتن پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری به روی ارتباط موثر داشتن با استاد تاکید می شود. استاد می تواند راهنمایی های لازم را انجام دهد و مرحله به مرحله با دانشجو همراه باشد.

برای انتخاب موضوع وقت کافی بگذاریم

برخی از دانشجویان به دلیل آن که در انجام پایان نامه تجربه ای ندارند؛ انجام آن را به آخرین لحظه واگذار می کنند و تصور می کنند که زمان همچنان وجود دارد. در صورتی که اینطور نیست و برای پیدا کردن یک موضوع عالی و شروع پایان نامه باید توانید به اندازه کافی وقت داشته باشید. انتخاب کردن موضوع، یک امر بسیار سخت و پیچیده در شروع پایان نامه است که باید بتوانید آن را در اولویت خود قرار دهید. قبل از هر چیزی باید وقت مناسبی را برای این کار تعیین کنید و مدتی را صرف پیدا کردن یک موضوع خاص و در عین حال جذاب کنید. در انتخاب کردن موضوع باید زمان خود را به نحو احسنت مدیریت کنید تا با کمبود وقت رو به رو نشوید.

زمانبندی خوب داشته باشیم

در تمام مراحل نوشتن پایان نامه، از همان ابتدای انتخاب موضوع تا لحظه آخر دفاعیه، داشتن یک زمان بندی عالی بسیار اهمیت دارد. از آنجایی که دانشجویان با توجه به وقت زیادی که برای انجام پایان نامه خود دارند، باز هم وقت کم می آورند، باید بتوانید زمانبندی دقیقی برای پژوهش خود داشته باشید. بنابراین از زمان مرحله ابتدایی تحقیقات گرفته تا نوشتن طرح و رساله اصلی، باید به خوبی تمام مراحل خود را زمانبندی کنید. از مزایای زمانبندی کردن وقت خود برای انجام پروژه می توان به این اشاره کرد که در طول تحقیق استرس کمتری دارید و می توانید راحت تر و دقیق تر به مراحل نوشتن رساله خود بپردازید. در نتیجه برای ویراستاری و دوره کردن آن نیز زمان خواهید داشت و می توانید خودتان را برای همه چیز به خوبی آماده کنید.

از آنالیزورهای خوب استفاده کنیم

یکی از مهمترین بخش هایی که در هر پایان نامه وجود دارد، تجزیه و تحلیل کردن داده هایی است که دانشجو جمع آوری کرده است. بنابراین دانشجویان برای محاسبه دقیق آن ها از آنالیزورهای دقیق و خوب استفاده می کنند. چرا که تعداد این اطلاعات بسیار بالاست، و ممکن است برای محاسبه آن ها با مشکل و خطا روبرو شوید. بنابراین سعی کنید که برای تحلیل این اطلاعات از آنالیزورهای دقیق و خوب استفاده کنید تا از کیفیت تحقیق خود اطمینان داشته باشید.

برای این کار نرم افزارهای متنوعی طراحی شده اند که در آنالیز کردن این داده ها به شما کمک خواهند کرد. پس می توانید آن ها را امتحان کنید. همچنین بهتر است در زمانی که از آن ها راضی نبودید، نرم افزار خود را عوض کنید و با استاد خود مشورت کنید. استفاده از این نرم افزارها به پروژه شما سرعت می بخشند و می توانند نتیجه دقیق تری به شما ارائه دهند. کارایی آن ها اغلب مانند ماشین حساب است و اگر به خوبی عمل کنند، می توانید شاهد نتیجه ای چشم گیر باشید. پس استفاده کردن از آنالیزورهای خوب را جدی بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

کلام آخر

یکی از مشکلات و دغدغه های چالش برانگیز، نوشتن پایان نامه روانشناسی در مقطع دکتری می باشد. ولی بهتر است بدانید هر چیزی را که به آخرین لحظه بسپارید، قطعا نتیجه درستی نخواهد داشت. پس با داشتن یک برنامه ریزی عالی و هدفمند، و به کمک مشاوران راهنما و استاد خبره و متخصص، می توانید یک پایان نامه عالی داشته باشید. تنها لازم است این مراحل را قدم به قدم طی کنید. نمی توان گفت هیچ مشکلی در سر راه شما وجود ندارد، ولی استاد راهنما می تواند در برداشتن  این موانع به شما کمک کند و راه را برای یک رساله عالی برای شما هموارتر نماید.