انجام پایان نامه دکتری

انجام دادن پایان نامه در مقطع دکتری

 

 

چگونه می توان با همکاری یک موسسه خوب انجام دادن پایان نامه در مقطع دکتری را آسان کنیم؟

انجام دادن پایان نامه در مقطع دکتری برای اغلب دانشجویان امری دشوار و زمان بر به شمار می رود. از همین رو ضروری است تا در طول دوره ی دکتری نسبت به انجام آن اقدام نمایید. در این راه طولانی کمک گرفتن از مشاوران و موسسه های مخصوص امری ضروری به شمار می رود. چرا که اغلب دانشجویان دکتری، در آغاز راه برای شروع کردن پایان نامه ی خود نیاز به راهنمایی دارند تا از سردرگمی خارج شوند و در حین انجام پایان نامه نیز لازم است افرادی نسبت به قرار گرفتن آن ها در مسیر درست اطمینان حاصل نمایند و از بالا بودن کیفیت مقاله مطمئن شوند. از این رو اغلب دانشجویان جهت انجام دادن رساله دکتری خود به موسسه مشاوره مراجعه می کنند. وجود یک موسسه مشاوره حرفه ای می تواند تاثیر به سزایی در تسهیل امر نگارش پایان نامه دارد. البته این تاثیر در صورت حرفه ای بودن موسسه بسیار بیشتر می باشد. به همین جهت، پیدا کردن یک موسسه ی مشاوره ی حرفه ای یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان دکتری می باشد.

 

اهمیت انتخاب یک موسسه مشاوره حرفه ای

حرفه ای بودن موسسه ای که دانشجویان جهت انجام پایان نامه دکتری خود به آن مراجعه می کنند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. چرا که در صورت یک مشاوره ی درست می توان پایان نامه را بسیار سریع تر و هم چنین با کیفیت بالاتری انجام داد. بالعکس در صورتی که موسسه مشاوره ی نادرستی به شما دهد، افزون بر عدم تسهیل کار شما در امر پایان نامه نویسی، زمان بسیار بیش تری از شما گرفته می شود و هم چنین ممکن است پایان نامه ی شما با مشکل اساسی روبرو گردد.

 

انتخاب موسسه مشاوره حرفه ای پایان نامه دکتری

همان طور که ذکر شد حرفه ای بودن موسسه ی مشاوره ی پایان نامه از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. موسسه مشاوره حرفه ای دارای خصوصیاتی می باشد که می توان با استناد به آن ها انتخاب مناسبی انجام داد. در ادامه ی مطلب به چند نمونه این خصوصیات اشاره می گردد:

 

اعتبار

از جمله مهم ترین مسائلی که در رابطه با موسسه های مشاور پایان نامه دکتری لازم است بررسی نمایید، اعتبار موسسه می باشد. لازم است دقت نمایید که نام موسسه مشاوره ی انتخابی شما در اداره ثبت به تایید رسیده باشد در غیر این صورت این موسسه مشاوره قابل اعتماد نیست. از جمله راه هایی که می توان از طریق آن موسسات غیرمعتبر از معتبر را شناسایی نمود، قرار داد بستن می باشد. موسسه های مشاوره معتبر با طرف حساب خود قرارداد می‌بندند. افزون بر این عدم دارا بودن شماره حساب شخصی جهت واریز هزینه، دارا بودن مکان مشخص و قابل دسترس و هم چنین عدم دارا بودن نام های متعدد از جمله خصوصیات شرکت های معتبر می باشد.
تجربه
افزون بر معتبر بودن تجربه و قدمت موسسه ی مشاوره رساله ی دکتری نیز از در زمینه انجام مشاوره حائز اهمیت بسیاری می باشد. تنها میزان سابقه ی یک موسسه ی مشاوره نشان دهنده ی میزان حرفه ای بودن آن نیست. بلکه کیفیت سابقه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار می شود. حسن سابقه ی موسسه ی مشاوره را می توان از مراجعه کنندگان سابق به موسسه متوجه شد. نمونه های سابق پیشین می تواند نمایانگر این باشد که موسسه به میزان کافی حرفه ای و کاربلد می باشد. شما می توانید از دانشجویانی که سابقا به موسسه مراجعه نموده اند تحقیق نموده و نظر آن ها را جویا شوید.

 

 

قیمت‌
امروزه نجومی بودن قیمت ها به عنوان ملاکی جهت حرفه ای بودن موسسه ها تلقی می شود. اما ضروری است در نظر داشته باشید که قیمت بالا همواره نشان دهنده ی کیفیت مناسب نیست و هم چنین پایین بودن قیمت نیز همیشه این معنی را نمی دهد که موسسه مشاوره پایان نامه دکتری از خدمات شایسته ای برخوردار نیست. بلکه می توانید موسسه های حرفه ای و معتبر زیادی را مشاهده نمایید که با هزینه ی مناسب و معقولی به ارائه ی خدمات می پردازند.

 

 

اولویت علم
پیش از انتخاب موسسه ی مشاوره پایان نامه مقطع دکتری لازم است دقت نمایید که نخستین اولویت موسسه بر گسترش و ترویج علم باشد. چرا که اولین و مهم ترین هدف نگارش پایان نامه ترویج و گسترش دانش می باشد. موسساتی که به جای راهنمایی شما در نگارش صحیح پایان نامه به دنبال راه هایی برای تقلب و کپی کردن می باشند، قطعا علاوه بر این که کمکی به شما نمی کنند، مشکلات فراوانی نیز برای شما به وجود می آورند.

 

 

پیگیری
پیگیر بودن موسسه ی مشاوره مقطع دکتری از دیگر نکات مهمی است که لازم است پیش از انتخاب به آن توجه فرمایید. از آن جایی که انجام پایان نامه ی مقطع دکتری امری زمان بر و طولانی به شمار می رود، لازم است در این بین یک مشاور پیگیر در کنار شما باشد تا از مسیر اصلی منحرف نشوید. افزون بر این در موسسات معتبر مشاوره پایان نامه، مشاوران امکان ارتباط برقرار کردن غیر حضوری را نیز به دانشجو می دهند تا در صورت نیاز و روبرو شدن با مشکلات گوناگون بتوانند با آن ها ارتباط گیرند. وقفه های طولانی مدت و عدم پیگیری مرتب مشاور می تواند منجر به ایجاد مشکلات اساسی شود.

 

 

مسئولیت پذیر بودن
یک موسسه ی حرفه ای مشاوره پایان نامه لازم است برای انجام پایان نامی شما برنامه ریزی دقیقی انجام دهد و شما را موظف نماید تا مطابق برنامه ی تعیین شده پیش بروید. هم چنین مبلغی که در قرار داد تعیین می شود نیز باید مطابق این برنامی مشخص شده باشد و هیچ گونه تغییری در آن رخ ندهد. گاهی برخی از موسسه ها با به تاخیر انداختن زمان تحویل پایان نامه و در فشار گذاشتن دانشجو، اقدام به گرفتن هزینه های بیش تر می کنند. مسلما این رفتار اصلا حرفه ای نیست و لازم است تا پیش از قرار داد بستن با موسسه در این رابطه مذاکرات جدی را با موسسه انجام دهید و نکات مهم را در قرار داد ذکر نمایید.

 

 

تضمین کار
از دیگر مشخصاتی که یک موسسه ی حرفه ای را دیگر موسسات متمایز می نماید، مسئله ی تضمین کیفیت می باشد. موسسات مشاوره پایان نامه ی حرفه ای به جهت اطمینان از تخصص بالای مشاوران خود کیفیت پایان نامه ی شما را تضمین خواهند نمود و در صورتی که پایان نامه ی شما موفق به اخذ نمره ی خوبی نشد، تمام و یا درصدی از هزینه ای که صرف کرده اید را باز می گردانند. همین امر می تواند تا خیال شما را تا حدودی از بابت کیفیت پایان نامه ی خود راحت نماید.

 

 

استخراج مقاله خوب
استخراج مقاله از پایان نامه ی دکتری حائز اهمیت ویژه ای برای دانشجویان می باشد. اما پیش از استخراج مقاله از پایان نامه دکتری، ارزش بالای پایان نامه اهمیت دارد. در واقع لازم است پایان نامه ی با کیفیتی نگارش نمایید تا به تبع نمره ی خوبی از آن کسب نمایید. برای اخذ نمره ی خوب در پایان نامه دکتری خود ضروری است ابتدا با معیارهای موثر در پایان نامه آشنا شوید.

 

 

شیوه نمره دهی پایان نامه ها دکتری
در پایان نامه که ۱۸ نمره به ارائه ی پایان نامه تعلق می گیرد. در واقع منظور از ارائه ی پایان نامه تکمیل نگارش پایان نامه و هم چنین دفاع از آن می باشد. اما ۲ نمره ز دیگر به چاپ مقاله اختصاص داده می شود. در صورتی که دانشجویان موفق به چاپ پایان نامه ی خود در مجلات معتبر داخلی و یا خارجی شوند، موفق به کسب این ۲ نمره می شوند. معیارهای مهم در نمره دهی پایان نامه دکتری نمره ای که به پایان نامه ی دکتری شما اختصاص داده می شود، با ارزیابی موارد خاصی تعیین می شود که اطلاع شما از این موارد می تواند شما را در کسب نمره ی بالاتر یاری نماید. از جمله ی این موارد و معیارهای موثر می توان به این موارد اشاره نمود:

 

 

کاربردی بودن پایان نامه
سطح بالای علمی
شیوه ی تجزیه و تحلیل مطالب در پایان نامه
نتیجه گیری مناسب
تعداد و اعتبار منابع
شیوه ی نگارش و قلم پایان نامه
انسجام مطالب پایان نامه
استفاده از جداول، اشکال و نمودارها در پایان نامه
شیوه دفاع پایان ‌نامه و تسلط دانشجو روی آن
پذیرش پایان نامه و انتشار آن در مجلات معتبر علمی پژوهشی

 

 

شیوه اخذ نمره ۲۰ پایان نامه دکتری
همان طور که ذکر شد ۱۸ نمره پایان نامه شما متعلق پایان نامه شما و ۲ نمره ی دیگر جهت چاپ پایان نامه ی شما در مجلات معتبر داخلی و خارجی می باشد. به همین دلیل چنانچه دانشجویی تمایل به کسب نمره ی بالا از پایان نامه دکتری خود دارد لازم است نسبت به چاپ پایان نامه ی خود در مجلات معتبر اقدام نماید. مقصود از مجلات معتبر علمی، مجلاتی اند که در وزارت علوم، وزارت بهداشت و یا کمسیون نشریات دانشگاه آزاد اسلامی تصویب شده اند. لازم به ذکر می باشد که نمره ۲۰ پایان نامه به دانشجویانی اختصاص داده می شود که افزون بر اخذ ۱۸ نمره ی کامل از نگارش پایان نامه و دفاع از آن و هم چنین کسب ۲ نمره از انتشار مقاله ی خود در مجلات معتبر، دست کم دارای یک مقاله ISI دارای IF از پایان نامه ی دکتری خود می باشند. چاپ مقاله دانشجویان در مجلات انگلیسی دارای نمره اضافی است. البته ضروری است ارائه ی پایان نامه ی دانش جویانی که به زبان انگلیسی نگارش شده است نیز انگلیسی باشد.

 

 

اهمیت نمره پایان نامه دکتری
پایان نامه دکتری در معدل کل فرد تاثیر دارد. نمره ی ۱۹ تا ۲۰ برای پایان نامه سطح عالی ، ۱۸ بسیار خوب، ۱۶ تا ۱۸ خوب و ۱۴ تا ۱۶ قابل قبول می باشند. این سطوح از نمرات برای پایان نامه قابل قبول است اما نمراتی که زیر ۱۴ قرار می گیرد، در سطح غیرقابل قبول قرار می گیرد.

 

 

اهمیت استخراج مقاله از پایان نامه
همان طور که ذکر شد لازم است برای انتشار پایان نامه دکتری در مجلات معتبر و کسب ۲ نمره، ابتدا مقاله را از آن استخراج نمود. افزون بر این استخراج پایان نامه در مصاحبه هایی جهت پذیرش در دانشگاه ها و یا استخدام شغل ها حائز اهمیت بسیاری می باشد. بر خلاف تصور بسیاری از افراد پایان نامه با مقاله متفاوت می باشد و لازم است مراحلی را جهت استخراج مقاله از پایان نامه لازم است تا مراحلی را طی نمایید. البته لازم به ذکر است که محتوای کلی مقاله و پایان نامه یکسان است.

 

 

نحوه استخراج مقاله از پایان نامه
اولین نکته ای که در رابطه با استخراج مقاله از پایان نامه ی خود باید به آن توجه داشته باشید، عنوان پایان نامه ی شماست. برخی از عناوین موجود در پایان نامه ها را می توان به دو یا چند مورد مجزا تقسیم بندی نمود و از هر مورد یک مقاله ی مجزا استخراج نمود. با این توصیف بسته به این که در مقاله کدام مورد توضیح داده شده در پایان نامه مد نظر شماست، موارد دیگری چون تحلیل داده ها، چکیده، مقدمه، نتیجه گیری و … نیز تغییر پیدا می کنند. البته در صورتی که پایان نامه ی شما تنها قابلیت استخراج یک پایان نامه را دارد، می توان بخش هایی مانند چکیده، مقدمه و … را عینا کپی نمود. هم چنین می توان بخش هایی از جمله نتایج را نیز در مقاله ی استخراج شده از پایان نامه خلاصه نمود. نکته ی بسیار مهمی که موظف به رعایت آن می باشید، نحوه و قواعد نگارش پایان نامه ای می باشد. در این صورت لازم است قوانین و قواعد مقاله نویسی را رعایت فرمایید که مجله ای که قصد چاپ مقاله ی خود در آن را دارید، وضع نموده است. برای مثال لازم است به شیوه ی رفرنس نویسی در مجله ی مورد نظر مراجعه نموده و رفرنس مقاله ی خود را مطابق آن تغییر دهید.

 

 

نکاتی در رابطه با استخراج چکیده از پایان نامه
در صورتی که تنها یک مقاله استخراج شده از پایان نامه داشته باشیم، چکیده ی آن را می توان به همان صورتی که در پایان نامه نگاشته شده است، استخراج نمود. اما اگر چند مقاله از پایان نامه قابل استخراج باشد، لازم است تا چکیده با مطابق با هر کدام از عناوین مخصوص به خود نگاشته شود. از جمله نکاتی که در رابطه با چکیده ی مقاله، موظف به رعایت آن ها می باشید می توان به تعداد کلمات چکیده اشاره نمود. تعداد کلمات چکیده ی مقدمه لازم است در حدود ۲۵۰ الی ۳۰۰ باشد. افزون بر این لازم است توجه داشته باشید که از جملات خبری و در زمان ماضی بعید در چکیده ی مقاله خود استفاده نمایید. از جمله مواردی که لازم است در چکیده مقاله به آن اشاره نمود می توان به هدف و اهمیت پژوهش، کاربرد، نتایج و یافته ها و نحوه ی انجام پژوهش اشاره نمود.

مراحلی که یک دانشجو برای انجام موفق رساله در مقطع دکتری باید طی کند

بی شک آگاه می باشید که مهم ترین مسئله در دوره ی دکتری انجام پایان نامه می باشد. انجام پایان نامه دکتری کاری نیست که بتوان آن را تنها به ترم آخر موکول نمود بلکه لازم است از ابتدای دوره ی دکتری به فکر آن بود. در ادامه ی مطلب به مراحلی که یک دانشجو برای انجام موفق رساله در مقطع دکتری باید طی کند، اشاره می شود.

نحوه انتخاب موضوع رساله دکتری

اولین مرحله در شروع نگارش پایان نامه دکتری، انتخاب موضوع می باشد. این مرحله به عنوان مرحله ی کلیدی پایان نامه به شمار می رود چرا که با انتخاب یک موضوع نادرست و نامناسب برای پایان نامه، هر میزان که برای پایان نامه دکتری خود زحمت کشیده و وقت صرف نمایید، نمی توانید نتیجه ی دلخواه خود را از آن کسب کنید. نخستین نکته ای که در انتخاب موضوع پایان نامه دکتری لازم است به آن توجه داشته باشید، تازه بودن موضوع شما می باشد. موضوعات تکراری برای اساتید قابل قبول نمی باشند و از دانشجویان دکتری انتظار می رود تا به در پایان نامه ی خود به موضوع منحصر به فردی بپردازند. البته در صورتی که قصد دارید از موضوعات تکراری در پایان نامه ی خود استفاده نمایید، لازم است شیوه ی پژوهش و نتایج شما از مقاله های پیشین متمایز باشد. در هر صورت لازم است تا بعد از انتخاب موضوع آن را به اساتید خود گزارش دهید. در صورتی که موضوع پایان نامه شما تایید شد می توانید نگارش آن را آغاز کنید. از دیگر نکاتی که لازم است در انتخاب موضوع پایان نامه دکتری به آن توجه داشته باشید، کاربردی بودن، قابل انجام بودن، جذاب بودن و … می باشد.

نحوه نگارش پروپوزال برای رساله دکتری

پس از انتخاب موضوع نوبت به نگارش پروپزال دکتری می باشد. پروپوزال عبارت اند از پیش‌نویس و یا طرح کلی رساله مقطع دکتری می باشد که دارای اجزای مختلفی می باشد. هدف از نگارش پروپزال معرفی و به تایید رساندن موضوع انتخابی پایان نامه می باشد. از جمله اجزاء اصلی پروپوزال می توان به عنوان، بیان مسئله، منابع، پیشینه، اهداف، روش تحقیق و فرضیه ها اشاره نمود. در پروپزال دکتری خود مهم ترین مسئله بررسی موضوع انتخاب شده است. لازم است در پروپزال موضوع خود را در رابطه با مواردی چون اهداف، کاربرد، اهمیت، روش جمع آوری اطلاعات و نظریات و فرضیات پیرامون آن بررسی نمایید. هم چنین لازم است پس از بررسی همه جانبه ی موضوع خود جهت انجام آن برنامه ریزی نمایید و زمان لازم را برای نگارش و تحویل آن مشخص نمایید. در صورتی که بخواهیم به طور دقیق تر اجزاء پروپوزال را ذکر کنیم می توانیم در مرحله ی اول مقدمه را بیان کنیم. البته مقدمه ای که در آغاز هر پروپوزال شاهد آن می باشیم، نسبت به مقدمه ی پایان نامه کوتاه تر و خلاصه تر می باشد. البته در عین خلاصه بودن لازم است به جذاب بودن آن نیز توجه داشته باشید. پس از مقدمه نیز نوبت به قسمت بیان مسئله می رسد. همان طور که از نام آن هویداست، در این بخش مسئله ی مورد نظر بیان می شود و نحوه ی رفع آن بررسی می گردد. قسمت های دیگر پروپوزال نیز به مواردی از جمله ابزارها و منابع جمع آوری و تحلیل داده ها، پیشینه تحقیق، اهداف کلی و جزئی تحقیق، فرضیات، روش تحقیق، نتایج و منابع اختصاص پیدا می کند.

نحوه نگارش رساله دکتری

پس از ارائه ی پروپزال و مورد تایید قرار گرفته شدن آن نوبت به مرحله ی اصلی یعنی ارائه ی پایان نامه می رسد. ضروری است پایان نامه دکتری بر اساس قوانین وضع شده و چهارپوب های تعیین شده در دانشگاه شما نگارش شود. البته این قوانین و چهارچوب به طور کلی در تمامی دانشگاه ها یکسان اند اما دارای یک سری از تفاوت های جزئی می باشند که موظف به رعایت آن ها می باشید. در ادامه مطلب به بررسی جزئیات نگارش رساله دکتری خواهیم پرداخت:

صفحات نخست

تعداد فصول و بخش هاس پایان نامه ممکن است با توجع به دانشگاه شما متفاوت باشد اما به طور کلی می توان ۵ فصل اصلی را برای پایان نامه دکتری در نظر گرفت. البته پیش از آغاز فصول پایان نامه دکتری نیز لازم است قسمت هایی را در پایان نامه ذکر نمود. به ترتیب نخستین صفحه ی پایان نامه دکتری یک صفحه ی سفید است که در سمت جلد قرار می گیرد. پس از صفحه ی سفید نوبت به صفحه ی بسم الله می رسد. در این صفحه لازم است عبارت بسم الله الرحمن الرحیم بدون هیچ گونه کادر و تزیینی در قسمت وسط صفحه آورده شود. پس از صفحه ی بسم الله نوبت به صفحه ی مشخصات رساله دکتری می رشد که لازم است مطابق با چهار چوب های دانشگاه شما نگارش گردد. منشور اخلاق قسمتی است که در صفحه ی بعد از مشخصات شاهد آن خواهیم بود. این بخش نشان دهنده ی تعهد دانشجو در نگارش پایان نامه دکتری خود مطابق با اصول و قوانین دانشگاه خود می باشد. صفحات بعدی نیز به ترتیب شامل تاییدیه هیئت داوران، تقدیم، سپاس گذاری و فهرست است. قسمت بعدی پایان نامه به چکیده اختصاص دارد. بر خلاف تصور بسیاری از افراد زمان نگارش چکیده در اخرین مرحله ی پایان نامه و پس از اتمام آن می باشد. چرا که چکیده همان طور که از آن مشخص است، خلاصه ای از پایان نامه ی شماست و در حین نگارش آن باید از قسمت های مختلف پایان نامه از جمله نتایج آگاه باشید. در چکیده مختصرا به مواردی هم چون اهمیت، شیوه و هدف و نتایج تحقیق اشاره می گردد‌. این بخش از پایان نامه به طور معمول در 250 الی 300 کلمه نگارش می شود و در قسمت انتهایی آن نیز لازم است ۴ الی ۶ کلمه نیز به عنوان واژه ی کلیدی قید شود.

فصل های رساله دکتری

به طور معمول پایان نامه دارای ۵ فصل اصلی می باشد. فصل اول عبارت اند از کلیات تحقیق می باشد. این قسمت خود به اجزا مختلفی تقسیم بندی می شود که این اجزاء عبارت اند از بیان مسئله، فرضیات و پیش بینی ها می باشند. در بخش بیان مسئله دانشجو باید مشکل را بیان نموده و هدف از تحقیق را شرح دهد.
فصل دوم پایان نامه مبانی تحقیق می باشد که متشکل از مقدمه، مبانی تئوری، پیشینه و مدل مفهومی می باشد. در مقدمه نیاز به بررسی پژوهش از جنبه های مختلف است. مبانی تئوری یا نظری نیز شامل تعاریف لغوی واژگان کلیدی بوده و هم چنین به بیان مرتبط و تخصصی تئوری ها پرداخته می گردد.  پیشینه تحقیق نیز تاریخچه تحقیقات انجام شده پیش از این می باشد.  مدل مفهومی یا مفاهیم مرتبط نیز به جهت تجسم دهنی خواننده از پدیده ی مورد نظر می باشد.
در فصل سوم مواد و روش تحقیق بررسی می گردد و در فصل چهارم نیز به بیان نتایج حاصل از تحقیق پرداخته می شود. در فصل پنجم که بحث و نتیجه گیری نامیده می شود ابتدا به فرضیاتی که در فصل اول بیان شد پاسخ داده می شود و سپس نتایج تحقیق که در فصل چهارم ذکر شد با یافته های دیگر محققین مقایسه می شود. در واقع به طور کلی این فصل به بررسی و تحلیل نتایج و هم چنین ارائه ی پیشنهادات اختصاص پیدا می نماید. در انتهای پایان نامه نیز لازم است نام تمامی منابع را که جهت نگارش پایان نامه از آن ها استفاده نموده اید، ذکر کنید هم چنین لازم است کلمات و اصطلاحات فنی به کار رفته در پایان نامه ی خود در قالب واژه نامه ذکر نمایید. در صفحه ی بعد نیز لازم به ذکر چکیده و صفحه عنوان به زبان انگلیسی می باشد.

کدام دانشجویان در انجام رساله خوب در مقطع دکتری موفق عمل می کنند؟

از جمله چالش های اساسی دانشجویان هایی که دانشجویان دکتری در پایان دوران تحصیل خود با آن مواجه می باشند انجام رساله می باشد. هدف از انجام رساله دکتری و دفاع از آن، سنجش آموخته های دانشجویان می باشد. گاهی برخی از دانشجویان در انجام پایان نامه ی دکترای خود دچار مشکل می شوند. این مشکلات می تواند دلایل متعددی داشته باشد. اما در کل اگر دانشجو موفق به ارائه ی پایان نامه ی خود نشود تمامی زحماتی که در زمان تحصیل کشیده است به هدر می رود و موفق به کسب مدرک تحصیلی خود نمی شود. بالعکس برخی از دانشجویان نیز با رعایت نکات ساده ای موفق به ارائه ی یک پایان نامه ی عالی می شوند و به تبع نمره ی عالی از پایان نامه ی خود کسب می کنند. در این صورت موفق می شوند تا دوره ی تحصیل دکتری خود را به بهترین نحو ممکن به اتمام برسانند. افزون بر این ارائه ی یک پایان نامه ی با کیفیت در رزومه ی تحصیلی و کاری شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. در ادامه ی مطلب قصد داریم به این مسئله بپردازیم ‌که کدام دانشجویان در انجام رساله خوب در مقطع دکتری موفق عمل می کنند:

دارا بودن انگیزه کافی

از جمله مهم ترین خصوصیات دانشجویانی که در انجام رساله دکتری موفق عمل می کنند دارا بودن انگیزه ی کافی می باشد. در اغلب موارد دانشجویان تنها به قصد از سر باز کردن و به اتمام رساندن دوره ی دکتری اقدام به نگارش پایان نامه دکتری خود می کنند. اما دانشجویانی که به نمره ی پایان نامه ی خود اهمیت می دهند و انگیزه و علاقه ی کافی جهت انجام آن دارند، به نسبت دیگر دانشجویان وقت و توجه بیش تری را صرف نگارش آن می کنند. در این صورت نیز نتیجه ی بهتری از پایان نامه ی خود کسب نموده و به تبع نمره ی اخذ شده توسط آن ها نیز بالاتر می باشد. در صورتی که شما نیز قصد دارید یک پایان نامه ی دکترای با کیفیت و حرفه ای ارائه دهید، لازم است به پایان نامه تنها برای رفع تکلیف نگاه نکنید بلکه آن را با علاقه و انگیزه ی کافی در جهت رفع یک مشکل خاص انجام دهید.

انتخاب موضوع مناسب

از جمله دیگر نکاتی که پایان نامه ی برخی از دانشجویان را تبدیل به یک پایان نامه ی موفق می کند انتخاب موضوع مناسب است. انتخاب موضوع مناسب حتی ممکن است بیش از نگارش پایان نامه ی شما نیز حایز اهمیت باشد. چرا که در صورت انتخاب یک موضوع نامناسب و نادرست، هر میزان که وقت و زحمت خود را صرف نگارش پایان نامه دکتری خود بکنید، احتمالا نتیجه ی مناسبی از آن دریافت نخواهید نمود. عکس این موضوع نیز صحت دارد. یعنی در صورتی که یک موضوع جذاب و مناسب را برای پایان نامه دکتری خود انتخاب نموده باشید، انگیزه ی شما نیز جهت انجام پایان نامه دکتری افزایش می باشد هم چنین دست شما نیز برای جمع آوری اطلاعات باز تر می باشد. به این ترتیب می توانید با صرف حداقل زمان و انرژی موفق به انجام یک پایان نامه ی با کیفیت و حرفه ای شوید. برای انتخاب یک موضوع مناسب لازم است به مواردی چون جذاب بودن موضوع، کاربردی بودن، عدم تکراری بودن، عدم دارا بودن محدودیت در منابع تحقیق، عدم دارا بودن محدودیت در هزینه های تحقیق و … توجه فرمایید. حتی می توانید جهت انتخاب یک موضوع مناسب با اساتید، دانشجویان سال بالایی، مشاوران حوزه ی پایان نامه و … مشورت کنید.

آگاهی از شیوه صحیح پایان نامه نویسی

از جمله موارد مهم دیگری که می تواند دانشجویان را در جهت ارائه ی یک پایان نامه ی موفق هدایت نماید، اطلاع آن ها از نحوه ی صحیح و اصولی نگارش پایان نامه ی دکتری می باشد. در صورتی که شما یک تحقیق جامع و کامل انجام دهید و وقت و تلاش بسیاری را نیز صرف انجام آن کنید اگر نتوانید آن را در چهارچوب و قوانین پایان نامه نگارش نمایید نمی توانید انتظار کسب نتیجه ی مطلوب از آن را داشته باشید.

برنامه ریزی صحیح

زمان بندی مناسب شما در پایان نامه نیز از جمله مواردی می باشد که می تواند یک پایان نامه را به یک پایان نامه ی موفق مبدل کند. منظور از برنامه ریزی و زمان بندی تنها نیازمند توجه به زمان نیست بلکه لازم است به مواردی چون هزینه ی مورد نیاز جهت انجام پایان نامه، امکانات مورد نیاز، مکان هایی که لازم است برای تحقیق به آن مراجعه نمایید و … توجه نموده و بر این اساس انجام پایان نامه ی خود را مدیریت نمایید. هم چنین در صورتی که احساس نمودید در انجام مراحل پایان نامه دکتری خود با مشکل اساسی مواجه خواهید بود، لازم است نسبت به تعویض موضوع اقدام کنید.

مراجعه به مشاور

گاهی اوقات برخی از دانشجویان تصور دارند که مراجعه به مشاوره در زمینه ی انجام پایان نامه ی دکتری امری بیهوده می باشد و یا این که تنها دانشجویان بی تجربه دست به گرفتن مشاوره در رابطه با نگارش پایان نامه ی خود می زنند. اما در واقع هیچ یک از دانشجویان دکتری دارای تجربه در زمینه ی نگارش دکتری نمی باشند و لازم دارند تا شخصی متخصص آن ها را در این رابطه راهنمایی نماید. از آن جایی که اساتید دانشگاه و یا دانشجویان سال بالایی دارای وقت کافی برای راهنمایی تمامی دانشجویان نمی باشند، می توان از مشاورانی که در موسسه های مشاوره پایان نامه دکتری مشغول به کار می باشند، راهنمایی گرفت. این مشاوران می توانند در مواردی چون انتخاب موضوع صحیح، نحوه ی صحیح و اصولی نگارش رساله، برنامه ریزی دقیق و … دانشجویان را راهنمایی کنند. این راهنمایی در نگارش یک پایان نامه ی حرفه ای و موفق تاثیر اساسی دارد. البته شرط مهم این تاثیر مثبت، حرفه ای و معتبر بودن موسسه ی مشاوره پایان نامه دکتری می باشد. از جمله مواردی که می توان با استناد به آن ها میزان حرفه ای بودن موسسه را متوجه شد تجربه، سابقه، مسئولیت پذیر بودن، پیگیری، ضمانت کیفیت و … را می توان نام برد.